- Erős alapokra építkezzünk
A TSMT (Tervezett SzenzoMotoros Tréning) torna – vagy ahogy sokan nevezik az okosító torna. Miért kapta ezt az elnevezést is? A torna gyakorlatai révén nemcsak a nagy- és finommozgások fejleszthetők, hanem jótékony hatással vannak a gyermek idegrendszerére is, mely a mindennapjainkban, így a tanulásban felmerülő problémák kezelésében kulcsfontosságú. A TSMT torna személyre szabható gyakorlatsorozatokból áll, kifejezetten tanulási nehézségekkel küzdő gyermekeknél is jól alkalmazható. Ez a mozgásterápia az idegrendszerre gyakorolt hatása révén újraszervezi, újrahuzalozza a neurológiai alapokat. Éppen ezért a korai felismerés a későbbiekre is kihat, fontos tehát, ha a gyermekünk fejlődése elmarad, vagy eltérést mutat a kortársaitól, kérjük szakember segítségét. Hogy megtudjuk, gyermekünk vajon hogy teljesít az iskolában, nem kell megvárni az első osztályt.
2. Jelek, amelyekre érdemes odafigyelni
Ajánlott, ha gyermekünknél a következőket tapasztaljuk:
- óvodás testnevelés alkalmával a felfordított tornapadon nem mer átmenni,
- mindennek nekimegy, vagy épp sokszor elesik
- nem mer leugrani magasabb helyekről, mászókáról
- későn vagy nehezen tanul meg biciklizni
- ha 5 éves elmúlt, de nem tud, nem szeret rajzolni
- a figyelme könnyen elterelhető: kérdezünk tőle valamit, de nem a kérdésre válaszol, hanem teljesen másról kezd el beszélni.
A mozgásfejlődés során számos lépcsőfokot kell megjárnunk, említhetjük a testséma kialakulását, a szem-kéz koordinációt, téri észlelést. A csúcson a tanulási képességek állnak. Amennyiben nehezen megy a figyelem, az olvasás, az írás, stb., nagy valószínűséggel nem elég koncentrációs, ill. kognitív feladatokat végezni, csak az olvasást, az írást gyakorolni. Ilyenkor meg kell nézni az alsóbb szinteket, amelyekre mindez épül, hogy tudjuk, mik a problémás területek. Mindenképpen mozgáshoz, a mozgásfejlődéshez köthető. Az organikus érési zavar, az éretlenségi tünetek általában már a korai években, illetve óvodás korban jelentkeznek.
3. Iskolaérett vagy sem?
Nagyon sok családban, gyereknél az óvodában, az iskola érettségi vizsgálatok során derül fény problémákra, fejlesztendő területekre. Ha gyermeke betöltötte az 5 éves kort és az alábbiakat tapasztalja, érdemes szakemberhez fordulni. Milyen tünetek kezelésén segíthet a TSMT terápia? Íme néhány:
- alacsony szintű vagy hibás mozgáskoordináció,
- éretlen egyensúlyérzék,
- szinte leállíthatatlan “mozgáséhség”,
- rossz térbeli tájékozódás,
- lateralitás (jobb-bal irányok) hiányos ismerete,
- nem tetsző feladat helyzetek feladása,
- rövid ideig tartó, könnyen elterelhető figyelem.
4. Hogyan segítheti a torna gyerekünk tanulását?
A mozgásterápia újraszervezi a neurológiai alapokat. Segít az agynak megszabadulni fennmaradó primitív reflexektől, mely kihat a mozgásra, beszédre, pszichikumra, viselkedésre egyaránt. Az egyénre szabott mozgásos feladatai meghatározott rendszerben vannak felépítve a hatékonyság elérése érdekében. Ezeket a gyakorlatokat a szülők is el tudják végezni a gyermekeikkel, de létezik csoportos fejlesztés is. A TSMT terápia egyértelműen fejlesztő hatással van a gyermek képességeire, készségeire. Segít rendezni az alapokat, melyekre értelmi képességeink, figyelmi funkciók, a kiegyensúlyozott pszichikum, ill. az összeszedett, alkalmazkodó viselkedés épülnek.
5. Mit fejlesztünk vele?
A foglalkozás során kornak megfelelő feladatsorokat adnak a gyermeknek, hogy elősegítsék a térbeli tájékozódást, észlelést, a tér érzékelését. A feladatoknak köszönhetően javul a gyermek koncentrációs képessége is, hiszen figyelniük kell bizonyos ideig a kért feladatra. A minimális összetettség által pedig kreativitásuk megléte is előrehaladást fog mutatni. A beszédhibások számára pedig nyelvtörők, gyerekdalok és mondókák segítenek, hogy magukénak tudhassák a kommunikáció örömeit is.
A TSMT torna hatására fejlődés az alábbi területeken mutatkozhat:
- érzékelés
- észlelés
- koncentráció, figyelem-összpontosítás
- térbeli tájékozódás
- síkban való tájékozódás
- mozgásfejlődés
- laterialitás, azaz a jobb vagy a bal oldal dominanciájának beérése
- szerialitás (sorrendiség)
- memória
- beszédfejlődés
A tréning létezik egyéni és csoportos formában is. Olyan is van, hogy az egyéni foglalkozások után a gyermek alkalmassá válik a csoportos foglalkozásra. A terápia nem igényli folytonosan a szakemberi jelenlétet. A terapeuta betanítja a feladatokat, ezután ezek otthon végezhetők.
A gyakorlatokhoz ma már számos eszköz elérhető a szülőknek, hogy hatékonyan fejleszthessék otthon is a gyerekeket. Csepphinta, varázspalló, gördeszka is olyan eszköz, ami sokat segíthet a cél elérésében.
Jártok terápiára, de hiányzik még pár eszköz? Szeretnél haladni, de most nem fér bele egy tojásfotel vagy billenőlap?
Nem kell mindent megvenned, mert nálunk a szükséges eszközöket ki is bérelheted! Nézd meg a kínálatot!