A kevés néha több. Érezted már azt, hogy a házatokban lassan több a játék, mint egy óvodában? Szülinapok, karácsony, gyereknap…mindenki szeretné a gyerkőcöt meglepni egy játékkal. A bőség zavarában a kicsi pillanatokat tölt csak egy-egy darabbal, nem sok esély van az elmélyült játékra a millió impulzus közepette. A Montessori módszer segítségével rendet teremthettek a káoszban. A következőkben hasznos tanácsokat gyűjtöttünk ehhez.

A mindennapokban a kisgyermekek szórakoztatásán túl otthon is tudunk tenni, hogy különböző készségeinek fejlesztéséért. Az egyik ilyen lépés a rendezett, fejlődést ösztönző környezet kialakítása.
A játékrotáció a Montessori módszer egyik kiváló eszköze, amelynek során a gyerekek játékkészletét folyamatosan forgatjuk, időről időre cserélve a játékokat. Ez a megközelítés célja, hogy változatosságot és folyamatos ingereket nyújtson a gyermek számára anélkül, hogy túl sok játékkal elárasztaná. A túl sok játék túlterhelheti a kicsiket csökkentve a koncentrációjukat.
Így tudod beépíteni Te a játékrotációt otthon:
- Fontos, hogy a játékok rendezettek és könnyen elérhetők legyenek a gyermekek számára és önállóan választhassanak. Rakd a játékokat az alacsonyabb polcokra vagy olyan magasságba, hogy bármikor hozzáférhessenek a kicsik! Ez segít a gyermeknek abban, hogy maga döntse el, mivel szeretne játszani, és hozzájárul az önállóság fejlesztéséhez. Az otthon szétszórt játékok rendezése és a rendrakás is izgalmas, új feladat a kicsiknek.
- A gyermek játékait osszuk meg, ne egyszerre legyen minden szem előtt! Kezdd azzal, hogy 2-3 hetente forgasd a játékokat. Válogass össze, alkoss a játékokból tematikus csoportokat, így áttekinthetőbb játékkörnyezetet teremthetsz.
- Használjatok színes, kedvcsináló, változatos méretű rendszerezőket, tárolókat! Bontsd szét a játékokat és eszközöket különböző tematikus kosarakba és ládákba, hogy a tárgyak rendszerezettek legyenek és a gyermeked könnyen megtalálja őket anélkül, hogy más játékok szét kellene turkálnia.
- Legyen állandóság is a hétköznapokban! Mivel a kisgyermekek szeretik a kiszámíthatóságot, válassz 6-10 olyan darabot, amely minden alkalommal szerepel a polcon, hogy biztosítsd az állandóságot a játékkörnyezetükben.
- Fontos, hogy a játékokat a gyermek életkorának megfelelően válaszd ki! Minden korosztályhoz kapcsolható fejlődési szakasznak megvannak az adott kihívásai, ehhez igyekezzünk eszközöket választani. Például a csecsemők számára a színes, könnyen megfogható tárgyak, míg az óvodás korúak számára a bonyolultabb kirakósok vagy számolós játékok lehetnek ideálisak.
Az önállóság, a kreativitás, az érzékszervi és motorikus képességek fejlesztése mind-mind olyan területek, amelyeket az otthon, a játékok tudatos kiválasztásával, rotálásával rendszerezével hatékonyan támogathatunk.
A játékbérlés ebben nagy segítség lehet, hiszen időszakosan, a kicsi fejlődési szintjének és életkorának megfelelően hozhatunk be új játékokat, eszközöket a mindennapokban. Bizonytalan vagy, hogy melyik játékok a gyermekednek valók? A jatekberles.hu oldalon tesztünk segítségével megtalálhatod azokat az eszközöket, amelyekkel segíthetsz a fejlődésében!